Jak dbać o tarczę sizalową do darta?

21-03-2024

Czy dbanie o tarczę w ogóle jest mi potrzebne? W tym blogu chętnie odpowiemy na te pytania i damy pomysły jak zwiększyć żywotność tarczy nawet trzykrotnie.

 Tarcza sizalowa

To najbardziej wytrzymałe tarcze do gry w darta. Służą one do gry lotkami o ostrym zakończeniu (steel tip). Sizal jest to twarde i bardzo wytrzymałe włókno z agawy afrykańskiej. Zastosowanie sizalu pozwoliło na znaczne wydłużenie żywotności tarcz. Szczerze nie da się określić czy taka tarcza wytrzyma miesiąc, rok czy dwa lata. Darterowi, któremu zależy na przyszłej karierze i trenuje np. trzy godziny dziennie, taka tarcza zużyje się o wiele szybciej, niż darterowi rekreacyjnemu, który trenuje raz na tydzień. Na zużycie sizalu wpływa, ponadto:

  • typ lotek (są lotki, które przez swój grot bardziej niszczą tarczę niż inne),
  • waga naszych lotek (cięższe wbijają się głębiej i bardziej niszczą sizal),
  • styl rzutu oraz jakość sizalu naszej tarczy. Winmau wypracowało  sobie renomę najlepszej marki jeśli chodzi o tarcze sizalowe.

4 kluczowe rady jak wydłużyć żywotność naszej tarczy:


     1. Obracanie tarczy do darta

Regularne obracanie tarczy zapobiega nadmiernemu zużywaniu się "najczęściej" używanych pól. Jeśli widzimy, że dany segment zaczyna się zużywać, to po prostu wystarczy obrócić ring z numerami, który określa punkty, o dwa pola i ponownie ustawić tarczę poprawnie. Taki zabieg pomoże wykorzystać nam pełen potencjał tarczy. Pola zielonego i czerwonego środka nie da się obrócić.

Przykład:
Wiadome jest to, że większość graczy celuje w segment 20-tek, więc jeśli czujemy już, że to czas aby obrócić tarczę, to bierzemy ring z numerami i kręcimy dwa razy prawo, w ten sposób nasza stara 20-tka znajduje się teraz na miejscu, gdzie kiedyś była 18-tka, a najbardziej zniszczonym segmentem zostaje 12-tka, której darter tak często nie wykorzystuje.                                    

     2. Sizal nie może być przesuszony.

Nie chodzi tutaj, aby próbować zrobić jakiś natrysk wokół tarczy!:). Co o dziwo jest częstym błędem wśród darterów. Tzw. namaczanie tarczy wywołuje trwałe szkody naszemu sizalowi. Wystarczy zadbać, aby pomieszczenie, w którym gramy było wystarczająco nawilżone, a nasz sizal nie miał szansy się wysuszyć. Tarcza, również nie powinna znaleźć się na słońcu, a także oświetlenie tarczy powinno zostać zamontowane, według zaleceń producenta.

3. Ostry grot i wygląd naszej lotki.

Ważne aby pamiętać o tym, że lotki po jakimś czasie się zużywają. Nie chodzi nam o to, że po tym danym czasie trzeba się przygotować do zakupu nowych. Wystarczy wyposażyć się w ostrzałkę do grotów, którą można zakupić już od naprawdę niskich cen. Zaostrzony grot nie wypada z tarczy, a także wbija się w nią naturalnie i ogranicza nam szanse na uszkodzenie tarczy.
Świat darterski idzie ciągle do przodu, a co z tym idzie, nawet w grotach jest już wybór.
Przykładowo zagięty grot, również będzie bardziej niszczył tarczę niż ten podstawowy.
   
 4. Odpowiedni montaż tarczy.

Tarcza powinna być zamontowana według zaleceń producenta, bo według nich została stworzona. Tarcza powinno wisieć prosto i maksymalnie blisko ściany, tak aby się nie bujała. Każde inne montowanie tarczy jest dla niej bardziej szkodliwe, ponieważ nie jest ona do tego po prostu przystosowana.                                                           


Źródła zdjęć: sklep.bilardkaz.pl, kaiserkraft.pl, Darter180.com

Autor: Extrasport.pl

Polecane artykuły

Porównanie tarcz sizalowych firmy WINMAU

Porównanie tarcz sizalowych firmy WINMAU

09-04-2024
Dla ułatwienia wyboru odpowiedniej tarczy sizalowej marki Winmau przygotowaliśmy PORÓWNANIE tarcz pokazujące najważniejsze różnice pomiędzy nimi.