Jak dobrze dobrać lotki do tarczy dart sizal?

21-03-2024

Czy takie lotki jak ma mistrz świata będą dla mnie dobre? Czemu kupiłem lotki za 500 złotych, a rzucam jakbym miał lotki za 10zł? To jakie lotki kupić żeby były dobre? W tym blogu postaramy pomóc się w tych kwestiach, aby nie były one aż takim problemem.

Wybór lotek dla początkującego dartera jest dość trudnym zadaniem. Może być tak, że pierwsze lotki, które wybierzesz zostaną z Tobą do końca życia, a może być to początek Twojej długiej drogi przed znalezieniem tych jedynych. Trzeba pamiętać, że przy wyborze lotek na początek stają przed nami 4 kwestie:

1. Waga - to kluczowa kwestia. Chodzi tutaj dokładnie o wagę naszej lotki, czyli iloma gramami mamy rzucać w tarczę. Tutaj kwestia jest bardzo osobista, nie możemy wybrać lotek 23g bo ktoś takie ma. Każdy z nas musi znaleźć swoją wagę, najlepiej na początek kupić 23/24 gramy, ponieważ takie lotki są najbardziej uniwersalne i popularne (wagę znajdziemy w opisie każdego zestawu lotek).

2. Barell - czyli tzw. dół naszej lotki. Tutaj musimy już na początku się określić na jakim barrelu nam zależy, bo kształtów i typów jest tak naprawdę wiele, ale wyróżnia się podstawowe 6 kształtów:

                                           1. Straight 

                                  Źródło zdjęcia - darterpoint.com

                                           2. Bomb

                                          Źródło zdjęcia - darterpoint.com

                                          3.Torpedo
 
                                              Źródło zdjęcia - darterpoint.com

                                            4. Scallop

                                           Źródło zdjęcia - darterpoint.com

                                           5. Tapered 

                                       Źródło zdjęcia - darterpoint.com

                                            6. Stealth 

                                      Źródło zdjęcia - darterpoint.com

3. Shaft - czyli środek naszej lotki. Shafty mają zarówno różne długości jak i kształty. Na początek najlepiej przetestować trzy podstawowe długości (short, medium, long), ponieważ tak najprościej sprawdzić co nam najlepiej leży, a shafty to nie jest duży wydatek.


4. Piórko - czyli góra naszej lotki. Piórka są różne, ale wyróżnia się głównie te sześć rodzajów:
-Standard - są używane przeważnie dla lotek 24 gramy i więcej.


Źródło zdjęcia: dartscorner.co.uk

-Slim - są używane przeważnie dla lotek 16-23 gramy. 

Źródło zdjęcia: dartscorner.co.uk

-Pear i Kite - te mogą być używane dla całej gramatury.

Źródło zdjęcia: dartscorner.co.uk

-Arrowhead - te mogą być używane dla całej gramatury.

Źródło zdjęcia: dartscorner.co.uk

-Tomahawk - te mogą być używane dla całej gramatury.

Źródło zdjęcia: Accudart Store.

Źródło - Winmau

Jest jeszcze jedna możliwość, że zamiast shafta i piórka wybierzemy systemy. Systemy są solidniejsze od zwykłego piórka z shaftem, ale też droższe. 

Przykładowe systemy Condor Axe.


Źródło obrazu - condor.jp

Jeśli już obeznałeś się w tych kwestiach to dalej staje przed tobą ostatnia lub przedostatnia zagadka. Masz do wyboru lotki mosiężne, albo wolframowe. Lotki mosiężne są tańsze i grubsze. Eksperci mówią, że są to lotki dla początkujących i amatorów. Różnią się od lotek wolframowych tym, że przy ich produkcji zużywa się o wiele więcej materiału, aby nadać im wagę przez co są o wiele grubsze, przez co nie czujesz stuprocentowej kontroli nad lotką, a tańsze są dlatego, że mosiądz jest po prostu tańszy. Lotki mosiężne zaczynają się już od około 50zł, natomiast za lotki wolframowe zapłacimy od około 100zł. 

Jeśli wybrałeś opcję lotek wolframowych to czeka Cię jeszcze jedna zagadka. Lotki te mają różne wartości procentowe wolframu:
ok. 98% - genialne i wspaniałe odczucie podczas rzutu i bardzo odporna powierzchnia barella na ścieranie, jednak jeśli upadną to jest większa szansa, że pękną.
90% - to najczęstsza i najbardziej optymalna opcja.
80% - to już mniej gęsta opcja ale za to najbardziej wytrzymała.
Wszystkie procenty równe i poniżej 70% są już bardzo budżetowe i nieopłacalne, ponieważ wolfram przy tak niskim stężeniu traci swoje zalety.
Im więcej procent wolframu tym lotki są droższe.

Tak wyglądają lotki mosiężne:

Źródło: Harrows.

A tak wolframowe:

Źródło: Winmau.

Więc podsumowując
W naszej opinii na start najlepszym wyborem będzie coś pokroju Winmau Blackout 24g, ponieważ są idealnym starterem w dość rozsądnej cenie. Posiadają 90% wolframu i idealna wagę, aby schodzić w dół lub wchodzić w górę jeśli chodzi o gramaturę.
Fajną bezpieczną budżetowo opcją jest również Rebel Red Dragon 23g, które również posiadają 90% wolframu.
Dla fanów lotek mosiężnych fajnym tanim wyborem na start będą lotki Xtreme2 Winmau  ważą one 24g.


Autor: extrasport.pl


Polecane artykuły

Porównanie tarcz sizalowych firmy WINMAU

Porównanie tarcz sizalowych firmy WINMAU

09-04-2024
Dla ułatwienia wyboru odpowiedniej tarczy sizalowej marki Winmau przygotowaliśmy PORÓWNANIE tarcz pokazujące najważniejsze różnice pomiędzy nimi.    
Jak dbać o tarczę sizalową do darta?

Jak dbać o tarczę sizalową do darta?

21-03-2024
Czy dbanie o tarczę w ogóle jest mi potrzebne? To nie tak, że po prostu po 2 miesiącach regularnej gry kupuję nową tarczę? W tym blogu chętnie odpowiemy na te pytania i damy pomysły jak zwiększyć żywotność tarczy nawet dwu-trzykrotnie, co dodatkowo oszczędzi nam dużą ilość...
Jaka tarcza do darta sizalowa czy elektroniczna?

Jaka tarcza do darta sizalowa czy elektroniczna?

14-03-2024
Tarcza elektroniczna i sizalowa - porównanie Obie służą do jednej gry - gry w lotki czyli darta. W takim razie czy są między nimi istotne różnice? Poniżej przedstawiamy zbiór różnic, które wydają nam się szczególnie istotne. Mamy nadzieję, że będą pomocne przy zakupie...