Jak liczyć punkty na tarczy w grze w darta?

27-02-2024

Dart nie jest trudną grą, jedyne co jest w niej trudne to trochę matematyki. Po jakimś czasie nawet nie myślimy i wiemy ile rzuciliśmy. Jednak na początku warto by było wiedzieć co i jak w ogóle z tą tarczą, więc przychodzimy z pomocą :)

Jak liczyć i o co w ogóle chodzi w tych wszystkich polach?

Liczenie w darcie jest bardzo proste, lecz przychodzi ono dopiero z czasem. Każdy początkujący darter musi liczyć się z tym, że na początku oprócz gry, dochodzi nam jeszcze podstawowa matematyka.
Zakończenie rozgrywki w darcie odbywa się na wartości podwójnej, ale żeby do tego doszło musimy skrupulatnie schodzić z 501/301. Im większa wartość tym bardziej opłaca nam się celować w jej

trzykrotność. Większość początkujących darterów myśli, że najlepiej celować w środek, a to nie prawda. Najlepiej punktowanym polem jest potrójne 20, ponieważ daje nam ono 60 punktów, a czerwony środek (Bull), daje nam ich 50. Zewnętrzny pierścień to pierścień wartości podwójnych, a wewnętrzny wartości potrójnych, zielony środek to 25 punktów. Ostatnimi polami, są te z pierścieni pomiędzy wartościami potrójnymi, są to pola singlowe, te najmniej lubiane.

Kończyć lega można nie tylko wartościami z zewnętrznego pierścienia, ale również czerwonym środkiem (zielonym nie!). Ważne jest to, aby pamiętać, że to właśnie ostatnia lotka musi wylądować na wartości podwójnej, więc przykładowo, jeśli mamy 58 do końca i chcemy zakończyć lega to rzucamy 18 i podwójne 20, a nie na odwrót. Podczas gry omyłkowo/celowo możemy trafiać też w podwójne liczby, są nam normalnie przyznawane za nie punkty w zależności od pola.

Źródło zdjęcia: dart.org.pl

autor: extrasport.pl