Jakieś WDF, PDC, KFC ... Co to tak naprawdę jest i o co tam chodzi? Jak doszło do upadku BDO? W tym blogu postaramy się przytoczyć historię trzech największych organizacji darterskich.
To darterska organizacja założona 7 stycznia 1973 roku przez
Olly'ego Crofta. Organizacja działająca do września 2020 roku. BDO było członkiem założenia WDF w 1974 roku. Organizowali Mistrzostwa Świata BDO w latach 1978 - 2020. BDO ustaliło zasady gry w darta, w tym ustalenie odległości oche (lini rzutu) do rzucania (2,37 m / 7 stóp 9 ¼ cala) oraz wysokość i wymiary tarczy.
Po rozpoczęciu się Mistrzostw Świata telewizyjna gra w darta stała się bardziej popularna, a wiele dużych turniejów pojawiło się w ITV I BBC . Jednak w 1988 roku BDO straciło wielu sponsorów i w telewizji pozostały tylko Mistrzostwa Świata. Niektórzy gracze byli sfrustrowani, ponieważ brak sponsorów, oznaczał o wiele niższe zarobki. Grupa 19 graczy (w tym wszyscy poprzedni mistrzowie świata, którzy nadal byli aktywni w tej grze) utworzyła pod koniec 1990 roku World Darts Council (WDC), a później Professional Darts Corporation (PDC). Chcieli oni organizowania większej liczby turniejów i powołanie konsultanta PR w celu poprawy wizerunku gry. Mistrzostwa Świata BDO w 1993 roku, były ostatnimi "jedynymi" Mistrzostwami Świata w darcie. W dniu 7 stycznia 1993 r. chętni zmian zawodnicy wydali wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili, że wezmą udział w Mistrzostwach Świata w 1994 roku, tylko wtedy, gdy odbędzie się on pod auspicjami WDC. BDO odpowiedziało zakazem zbuntowanym graczom udziału we wszystkich turniejach BDO. Po długiej batalii prawnej BDO zostało zmuszone do uznania WDC i prawa graczy do wyboru organizacji, w której rywalizują. W zamian organizacja WDC porzuciła roszczenia do bycia zarządzaną przez rząd i zmieniła nazwę na Professional Darts Corporation (PDC). Po rozłamie Darta
na dwie organizacje, zarówno PDC jak i BDO organizowały swoje własne kalendarze, w tym własne Mistrzostwa Świata z osobnymi pulami dla graczy. Ponieważ od 1994 roku pojawiły się Mistrzostwa Świata PDC i Mistrzostwa Świata BDO, pojawiły się wezwania, aby mistrz BDO grał z Mistrzem PDC w tzw. Challenges Matches. Doszło do dwóch takich meczach, w obu zwycięski był Mistrz PDC, czyli Phil Taylor. W 1999 roku wygrał z Raymondem van Barneveldem a w 2004 roku z Andym Fordhamem. Spotkania te zostały oficjalnie uznane za niekwestionowane mecze mistrzowskie. Organizatorzy PDC organizowali zdecydowanie więcej turniejów i oferowali większe nagrody pieniężne, dzięki czemu czołowi darterzy mogli zarabiać na życie z grania w darta. W rezultacie zdecydowana większość czołowych graczy BDO przeszło do PDC. W 2001 roku BDO na PDC zamieniło sześciu czołowych zawodników, w tym Mistrz Świata z 1996 roku Steve Beaton i dwukrotny wicemistrz Ronnie Baxter, ogłosili oni ze w 2002 roku wezmą udział w Mistrzostwach Świata PDC. Croft nalegał, aby nie zwracać uwagę na tych sześciu graczy, stwierdził też, że nie wyszli by oni nawet poza pierwszą rundę. Producent wykonawczy BBC Darts nie zgodził się z tym i stwierdził, że nie da się zastąpić ludzi znanych, nieznanymi i udawać, że jest tak samo. W 2006 roku doszło do "masowego zamachu stanu" przez PDC, czterokrotny Mistrz Świata BDO Raymond van Barneveld, przeniósł się do PDC. Stwierdził, że chce konkurować z najlepszymi darterami, w tym z Philem Taylorem. W styczniu 2007 BDO na PDC zamieniło kolejnych trzech holendrów, czyli Jelle Klaasen, Vincent van der Voort i Michael van Gerwen. Miesiąc później dołączył do nich Mervyn King. W maju 2008 roku numer 1 BDO Robert Thornton, również przeniósł się do PDC. W styczniu 2009 roku dwóch najwyżej notowanych graczy Gary Anderson i Mark Webster odeszło z BDO na rzecz PDC. Wicemistrz świata z 2008 roku Simon Whitlock podpisał kontrakt z PDC w 2009 roku. Trzykrotny obrońca tytułu Glen Durrant w 2019 roku przeszedł do PDC. Durrant po zdobyciu karty PDC w qschoolu, stwierdził, że "smakuje" to tak samo jak trzykrotne Mistrzostwo Świata BDO. John Part, Richie Burnett, Ted Hankey, Les Wallace, Christian Kist i Scott Waites to kolejni byli Mistrzowie Świata BDO, którzy przeszli do PDC.
Dla kontrastu, zawodnicy którzy zmienili PDC, na rzecz BDO:
Już w 2011 roku zaczynał się powolny koniec BDO.
Wielu darterów i urzędników skarżyła się na prace istniejącego zarządu. Obawy wśród wszystkich budziło to, że BDO dosłownie zatrzymało się w miejscu. Brak nowych sponsorów, brak nowych eventów, to wszystko wpływało negatywnie na atmosferę w BDO. Tak się zbierało i zbierało aż w końcu na walnym zgromadzeniu zarządu wszyscy członkowie obecnego zarządu zostali zwolnieni z wyjątkiem Dave'a Aldermana, który złożył rezygnację i Vica Sextona, który jako jedyny utrzymał swoja posadę. Później w 2016 roku cios w stronę BDO wyprowadziło BBC, które zakończyło 38-letnią współpracę z BDO. Zastępując BDO, nową ligą mistrzów w darcie od PDC. W 2017 i 2018 turnieje były transmitowane wspólnie przez Channel 4 i BT Sport. W 2019 roku turniej był nadawany bezpłatnie w Quest oraz płatnie na podkanale Eurosportu. World Masters BDO 2019 miały wokół siebie pełno kontrowersji. Kilku rozstawionych graczy zrobiło protest przeciw nowym kryteriom kwalifikacyjnych w wyniku których nie wystartowali. Inni gracze, którzy byli na miejscu stwierdzili, że z powodu zamieszania zostało zorganizowane nie byli zarejestrowani, ponieważ nie wiedzieli o rejestracji online. Ponowne losowanie, które będzie obejmowało fałszywe nazwiska, prawdopodobnie po to, aby zastąpić je, gdyby pojawiło się więcej prawdziwych graczy. Gracze nie zostali, również poinformowali o prize pool'u imprezy. WDF, patrząc na kontrowersje związane z World Masters BDO, zdecydowało, że degraduje status BDO i nie uznają oni dłużej turniejów organizowanych przez BDO. W 2020 roku 5 dni przed turniejem, prezes BDO Des Jacklin, ogłosił że nagroda zostanie "nieco obniżona". Jacklin powołał się na brak sponsora i na fakt, że sprzedano zaledwie 15% biletów. Wielu zawodników skrytykowało ten fakt, a z turnieju wycofała się nawet wicemistrzyni turnieju kobiet z 2015 roku Fallon Sherrock. Ostatecznie wygrany turnieju Wayne Warren otrzymał 23000 funtów, co stanowi obniżenie aż 77% nagrody pieniężnej z poprzedniego roku. We wrześniu firma zakończyła swoją 47-letnią historię. W marcu 2023 roku, BDO wystawiła na licytację 38 trofeów i tablic, w celu spłacenia osób dotkniętych likwidacją organizacji.
WDF (World Darts Federation)
Organizacja powstała w 1974 roku. Została utworzona przez przedstawicieli 14. członków założycieli. WDF jest pełnoprawnym członkiem Globalnego Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Sportowych, które jest organem zarządzającym międzynarodowych federacji sportowych. Członkostwo do WDF jest otwarte dla krajowego organu organizacyjnego darta we wszystkich krajach. WDF zrzesza obecnie 79 państw, w tym Polskę, czy Brunei, Bahamy, a nawet Makau. Głównym celem WDF jest promowanie Darta w wielu krajach, a wydarzenia tej federacji mają być polem do popisu dla tych mniej znanych zawodników, aby pomóc im rozwinąć swoje kariery. Rywalizacja w rankingach WDF toczy się w turniejach indywidualnych, deblowych i drużynowych. WDF organizuje mistrzostwa świata (zwane Pucharem Świata WDF), a także mistrzostwa kontynentalne. Kraj, który zajmie pierwsze miejsce w ogólnej tabeli liderów (ogółem najlepszy wynik w dwóch konkurencjach, grze pojedynczej, parach i drużynach), zostaje mistrzem świata. Zwycięzcy którejkolwiek z imprez mogą także nazywać się oficjalnymi Mistrzami Świata. Zwycięzcy mistrzostw kontynentalnych mogą nazywać siebie oficjalnymi mistrzami swoich rejonów. Po upadku BDO we wrześniu 2020 roku WDF ogłosiło plany uruchomienia WDF World Championship i WDF World Masters, imprezy swój debiut miały w 2022 roku.
PDC (Professional Darts Corporation)
Organizacja darterska powstała w 1992 roku w Wielkiej Brytanii, wskutek wystąpienia czołowej grupy graczy zrzeszonej w powstałej wcześniej organizacji BDO. PDC powstało po sprzeciwie czołowych darterów z powodu braku transmitowania przez BDO zawodów – jedynym turniejem, który można było zobaczyć w telewizji było PDC World Darts Championship. Wówczas w 1992 roku 16 czołowych zawodników z Organizacji BDO wraz ze sponsorami i promotorami sportu w postaci Dicka Allixa oraz Tommiego Cox'a utworzyli nową organizację darta o nazwie World Darts Council w skrócie WDC. 5 lat później w 1997 roku WDC postanowiło zmienić swoją nazwę na Professional Darts Corporation w skrócie PDC.
PDC w ciągu roku ma wiele imprez, jednak te najważniejsze to:
World Matchplay, Mistrzostwa Świata, UK Open, Grand Slam, Premier League oraz wiele innych. Turnieje PDC dzielą się na rankingowe i nierankingowe. Te rankingowe wliczają się do oficjalnego rankingu Order of Merit, a nierankingowe to po prostu turniejowa walka, która nie przekłada się na ranking.
Blog powstał na bazie własnej wiedzy, własnego research-u i artykułów z Wikipedii.
Źródła zdjęć: Wikipedia, Wikipedia, Dartsnews.com, dartsnutz.net, dartswdf.com, Professional Darts Corporation.
autor: extrasport.pl